چاپ        ارسال به دوست

معاون وزير صنعت،معدن و تجارت: شهرك هاي صنعتي بهترين جا براي سرمايه گذاري است

مدير عامل سازمان صنايع كوچك  وشهركهاي صنعتي ايران گفت: شهرك هاي صنعتي بهترين جا براي سرمايه گذاري است  كه امنيت لازم را دارد و واگذاري زمين به شركت هاي دانش بنيان و فناور، به صورت اقساطي و با كمترين پيش پرداخت و با اقساط بلند مدت 60 ماهه صورت مي گيرد .

به گزارش روابط عمومي، 'صادق نجفي' در همايش معرفي نظام مبادلات پيمانكاري فرعي نفت، گاز و پتروشيمي با بيان اينكه يكي از مزيت هاي كشور بنيه و ظرفيت هاي علمي است،گفت: ما بايد بتوانيم در حوزه بخش خصوصي و پيمانكاري فرعي از اين پتانسيل ها استفاده كنيم.به عنوان مثال بايد تشكل هايي مثل ايران خودرو به وجود آوريم و در كنار آن به قطعه سازان بها و ارزش بدهيم.

مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران با اشاره به اينكه ما اتحاديه خوبي در اين زمينه داريم، از برگزاري نشست با اعضاي اتحاديه استان مركزي و استان البرز در آينده اي نزديك خبر داد و افزود:بايد به صورت عملياتي كار را جلو ببريم. وي ادامه داد: 92 درصد صنايعي كه ما در اختيار داريم صنايع كوچك است و بالاي 97 درصد سرمايه هاي پايين دستي حوزه انرژي نيز متعلق به بخش خصوصي بوده و بخش دولتي در اين حوزه سرمايه گذاري زيادي انجام نداده و  بيشتر در حوزه پتروشيمي و پالايشگاه سرمايه گذاري كرده است.

 نجفي گفت:متاسفانه در اين حوزه بخش خصوصي كم كاري كرده است در حالي كه يكي از مزيت هاي اين بخش   اين است كه به صورت عملياتي وارد كار شود و وزارت صنعت،معدن و تجارت نيز در اين راستا بر اساس شرايط موجود كشور در جاهايي كه سرمايه گذاري نياز است شرايط حضور بخش خصوصي را فراهم خواهد كرد.

معاون وزير صنعت معدن و تجارت با اشاره به اينكه بايد در حوزه سرمايه گذاري در مناطق مختلف كشور آينده را در نظر بگيريم ،اظهار كرد: بايد برنامه ريزي براي سرمايه گذاري به گونه اي باشد كه در آينده به مشكل نخوريم. به عنوان مثال سرمايه گذاري در زمينه فولاد در مناطقي كه با مشكل كم آبي روبه روست يكي از چالش هايي است كه بايد مدنظر قرار گيرد.

نجفي ادامه داد:شهرك هاي صنعتي بهترين جا براي سرمايه گذاري است  كه امنيت لازم را دارد و در اين راستا بر اساس تصميماتي كه گرفته شده است واگذاري زمين به شركت هاي دانش بنيان و فناور، به صورت اقساطي و با كمترين پيش پرداخت  و با اقساط بلند مدت 60 ماهه صورت مي گيرد . ضمن اينكه مشوق هايي نيز براي كارآفرينان در نظر گرفته شده و سرمايه گذاران در اين زمينه دغدغه اي نداشته باشند.

وي با اشاره به اينكه 1300 ميليارد تومان در سال جاري براي حضور بيشتر خوشه هاي صنعتي در همايش ها و نمايشگاه هاي بين المللي و مشوق هاي صادراتي در نظر گرفته شده است،افزود:اين بودجه براي اعزام هيئت ها و شركت در نمايشگاه ها و همايش هاست كه مي تواند زمينه مناسبي براي معرفي توانمندي هاي بخش خصوصي باشد.

نجفي اظهار كرد: يكي از مشكلات بخش خصوصي اين است كه منابع خود را با هم نمي بينند در حالي كه با هماهنگي با يكديگر مي توانند از منافع موجود بهره مند شوند.وي افزود: برگزاري اينگونه نشست ها مي تواند گام بلندي در راستاي حل مشكلات بخش خصوصي باشد.

معاون وزير صنعت،معدن وتجارت در پاسخ به اين سوال كه برنامه وزارت صنعت معدن و تجارت براي حمايت از واحدهاي صنعتي تعطيل شده چيست،اظهار كرد: ما بايد به دنبال احياي واحدهايي باشيم كه نيمه فعال هستند و سرمايه گذاري براي واحدهايي كه به طور كلي غير فعال شده اند، كار درستي نيست و بايد واحدهايي كه با كمك ما مي توانند به چرخه توليد بازگردند را احيا  كنيم كه يكي از راهكارهاي آن حضور در نمايشگاه هاست و امسال همانطور كه اشاره كردم بودجه خوبي براي اين كار در نظر گرفته ايم اما بايد به صورت هدفمند باشد.

نجفي خاطرنشان كرد: فعاليت اتاق ها هيچگاه موازي كاري با شركت هاي پيمانكاري فرعي نيست و دولت هم قصد دخالت در امور اين شركت ها را نداشته و نقش حمايتي و سياست گذاري را بر عهده دارد.

وي هدف از اين نشست را تقويت توانايي صنايع كوچك و متوسط براي افزايش توليد اشتغالزايي آنها و به روز آوري فرايندهاي فني و محصولات آنها ،بهبود رقابت بين المللي شركت ها ،جذب سرمايه گذاري و سفارش هاي خارجي تشويق جايگزيني واردات و رشد محصولات توليدي عنوان كرد.

گفتني است؛ در اين همايش پنل تخصصي با موضوع ؛بخش خصوصي در صنعت نفت و گاز وپتروشيمي/فرصت ها،چالش ها و بازار جهاني با حضوركارشناسان و صاحبنظران برگزار شد و در پايان مراسم نيز از فعالان برتر بخش خصوصي با  اهداي تنديس،تقدير به عمل آمد.

 همايش معرفي نظام مبادلات پيمانكاري فرعي نفت، گاز و پتروشيمي در سالن همايش هاي نمايشگاه بين المللي تهران، باحضور دكتر نجفي؛ معاون وزير و مدير عامل سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي ايران ،جهانگير شاهمرادي؛ مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي استان البرز و جمعي از فعالان بخش خصوصي حوزه نفت،گاز و پتروشيمي برگزار گرديد.


١٣:٠٠ - چهارشنبه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ٣٨٥    /    تعداد نمایش : ٣٣٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: